Jaký spalovač tuků je nejlepší?

 

Jaký spalovač tuků je nejlepší?

Je na čase smířit se s jednou věcí. Žádná zázračná pilulka neexistuje. A platí to i v případě spalovačů tuků. Alfou a omegou na cestě k tvojí vysněné postavě je především sport a vyvážená strava. Máme ale i dobrou zprávu. Pokud už cvičíš a zdravě jíš, správný spalovač tuků ti pomůže nakopnout metabolismus, a hubnout tak mnohem rychleji a efektivněji.

Co je to spalovač tuků a jak funguje?

Spalovače tuků zvyšují efekt tvojí vlastní fyzické aktivity. Jejich cílem je zpravidla snižovat chuť k jídlu, a tak i množství přijatých kalorií. Současně redukují ukládání tuků z jídla a podporují jejich rychlejší spalování. Aby však fungovaly, je nutná nejen pravidelná fyzická aktivita, ale i správně vyvážený výdej a příjem kalorií. Jestli ti někdo chce prodat spalovač tuků, co „funguje i bez cvičení“, tak ber nohy na ramena.

Termogenní a netermogenní spalovače tuků – jaký si vybrat?

Na internetu najdeš bohaté diskuze a tipy na to, které spalovače tuků zaručeně fungují a jsou nejúčinnější. Ideální je však vybrat si supplement s ohledem na tvůj zdravotní stav a intenzitu cvičení. V základu se spalovače dělí na termogenní a lipotropní. 

Termogenní spalovače tuků jsou o něco účinnější, protože obsahují komplex látek, které stimulují centrální nervový systém a mírně zvyšují tělesnou teplotu. To vede k vyšší spotřebě energie a rychlejšímu spalování podkožního tuku. Většinou jde o spalovače, které obsahují kofein, synefrin a další účinné látky, které ovlivňují srdeční činnost a krevní tlak. Ideální volba, pokud jedeš plnou tréninkovou zátěž. Pokud však chceš zvolit tento typ spalovačů, tvůj zdravotní stav musí být dobrý.

Lipotropní spalovače tuků, nebo také netermogenní, jsou k tělu o něco šetrnější. Namísto stimulantů obsahují látky, které využívají samotný tuk jako zdroj energie. Většinou v nich najdeš CLA, HCA, vitamin B6, synefrin a další látky. Nejsou tak efektivní jako termogenní spalovače, ale zase působí o něco déle. Nezatěžují tolik žaludek a jsou vhodné pro aktivity nižší intenzity – třeba pro vytrvalostní sporty či silový trénink.

Jaké jsou nejúčinnější látky ve spalovačích tuků?

Na trhu najdeš jednosložkové spalovače tuků i komplexní spalovače, což jsou směsi účinných látek. Jednosložkové spalovače si můžeš nakombinovat podle vlastních potřeb a přestav. Aby ses však ve složení přípravků trochu lépe orientoval, dali jsme dohromady 6 nejznámějších účinných látek.

1)    Kofein

Kofein je oblíbená složka mnoha stimulačních spalovačů tuků. Studie totiž ukazují, že kofein dokáže zvýšit metabolismus až o 11 % a spalování tuků až o 29 %. Současně potlačuje únavu a podporuje nejen psychické, ale i fyzické výkony. Lépe než ze supplementů se do těla vstřebává kofein přímo z kávy či zeleného čaje. Ale nepřežeň to, ideální dávka je dát si hodinu před tréninkem 3–6 mg kofeinu na 1 kg tělesné hmotnosti.

2)    Extrakt z Garcinia Cambogia (HCA)

Extrakt z garcinie kambodžské obsahuje HCA (kyselinu hydroxycitronovou), která pomáhá v těle blokovat enzym zodpovědný za produkci tuku. Výzkumy ukázaly, že kyselina současně zvyšuje hladinu serotoninu, takže tě pak méně honí mlsná. Většinou ji najdeš jako součást komplexních spalovačů tuků.

3)    Extrakt ze zeleného čaje

Antioxidant zvaný ECGC neboli epigalokatechin galát obsažený v zeleném čaji napomáhá regulovat hmotnost. Zvyšuje totiž aktivitu noradrenalinu – hormonu, který pomáhá pálit tuky, a to zejména v oblasti břicha. Zelený čaj má však i mnoho dalších pozitivních účinků na zdraví, které se netýkají hubnutí. Chrání játra, cévy a má protirakovinné účinky.

TIP: Doporučujeme kombinovat s dalšími spalovači tuků

4)    CLA

Konjugovaná kyselina linolová (CLA) patří mezi omega-6 mastné kyseliny a v malém množství ji najdeš v mase, mléčných výrobcích i rostlinných olejích. Pokud však chceš, aby ti CLA pomohla k redukci podkožního tuku, musíš jí do sebe dostat krapet víc pomocí supplementů. CLA zrychluje svalový metabolismus a zabraňuje ukládání tuků v tukových buňkách. Podporuje využití tuků jako energetického zdroje pro svalovou činnost.

5)    L-karnitin

L-karnitin je aminokyselina, kterou si v omezeném množství dokážeme vyrobit ve vlastním těle pomocí syntetizace lysinu a methioninu v játrech. Zbytek musíme přijmout ve stravě, nejčastěji v mase, mléčných výrobcích, nebo v suplementech. Tato látka zajišťuje energii pro buněčné pochody. Funguje jako transportér – zajišťuje přenos tuků k buněčným mitochondriím, kde dochází k oxidaci. Energii, která během oxidace vzniká, pak mohou využívat přímo tvoje svaly.

6)    Synefrin

V kůře pomerančovníku hořkého se nachází silný stimulant synefrin. Je podobný efedrinu, kdysi oblíbené ingredienci v hubnoucích pilulkách, který je však pro své vedlejší účinky zakázaný. Synefrin funguje podobně jako efedrin, jen je o něco méně účinný, a tak naprosto bezpečný. Zvyšuje rychlost metabolismu, snižuje chuť k jídlu a současně výrazně zvyšuje spalování tuků. Maximální doporučená denní dávka je 20 mg a lépe funguje v kombinaci s kofeinem.

Speciální spalovače tuků

Existují i další speciální spalovače, které jsou určeny přímo pro ženy. Na trhu najdeš i spalovače tuků pro vegany, které jsou založeny na extraktu ze zeleného čaje, či bezkofeinové spalovače tuků.

Bezkofeinové spalovače tuků

Pokud chceš podpořit spalování tuků, ale ze zdravotních důvodů nemůžeš nebo nechceš užívat kofein, vyber si ze spalovačů tuků bez obsahu kofeinu. Ve složení povětšinou najdeš extrakt ze zeleného čaje, L-karnitin, taurin, cholin, inositol, betain a další účinné látky.

TIP: Doporučujeme také pro intenzivní kafíčkáře, kteří už by další dávku kofeinu nemuseli přežít.

Jak spalovač tuků užívat?

Většina spalovačů se užívá půl hodiny až hodinu před samotným cvičením. Ale nejlepší je přečíst si návod k použití na konkrétním výrobku. U řady přípravků (krom extraktu ze zeleného čaje) platí pravidlo, že je nesmíš brát na lačný žaludek, jinak ti hrozí bolení břicha.