Má kloubní výživa smysl? A jaká je nejlepší?

Má kloubní výživa smysl? A jaká je nejlepší? 

Nechceš na stará kolena řešit potíže s kolenními klouby? Tak to o ně začni preventivně pečovat už teď. Správnou výživu totiž potřebují nejen tvoje svaly, ale také vazy, chrupavky a klouby. K jejich opotřebení dochází jak věkem, tak intenzivním sportováním. Proto ti v článku poradíme, jaká kloubní výživa je nejúčinnější a jaké potraviny zařadit do jídelníčku, aby tě kolena netrápila teď ani za pár let.

Kvalitní kloubní výživa by měla vyživovat kloubní aparát, podporovat promazávání kloubu a chránit kloubní chrupavku před opotřebením. Současně by měla tlumit bolesti a zpomalovat degenerativní změny, které nás s postupem věku čekají všechny. Ano, přesně proto se v souvislosti se stářím říká „na stará kolena“. U intenzivních sportovců se mohou problémy s klouby objevit i mnohem dříve – už okolo třicátého roku. Ideální proto je kloubní výživu užívat preventivně. Ne až ve chvíli, kdy se nedokážeš zvednout ze dřepu. Bolest už značí konkrétní problém, jako třeba artrózu, která postihuje i mladé lidi.

Kloubní výživa je proto jedním z nejdůležitějších suplementů, který by měli pravidelně užívat všichni aktivní sportovci či manuálně pracující. Napomáhá regeneraci kloubů a současně zabraňuje případným úrazům při větším zatížení kloubů při sportování. Chrání a vyživuje nejen klouby, ale i kosti, vazy a šlachy. Nečekej však výsledky po měsíci – kloubní výživu musíš užívat dlouhodobě, protože řada účinných látek začíná naplno působit až po několika týdnech.

Jakou kloubní výživu si vybrat?

Vybírat si můžeš z mnoha různých druhů kloubních výživ. Ne vždy tomu tak bylo, a tak si jednu dobu získala velkou oblibu třeba koňská výživa na klouby, na kterou psali uživatelé pozitivní recenze. Teď už si však můžeš vybírat z kvalitních suplementů, které mají poměr účinných látek navržený přímo člověčímu kloubnímu aparátu na míru. Identické složení má třeba kloubní výživa Amix, která se umístila na žebříčku mezi nejlepšími a nejúčinnějšími kloubními výživami.

A jaké účinné látky ve složení hledat?

  • Glukosamin – neboli glukosamin sulfát je základní stavební látka chrupavek. Má schopnost vázat na sebe vodu a tak přispívá k jejich vyšší pružnosti a odolnosti. Zabraňuje obrušování kloubní chrupavky, které často provází artrózu kloubů. Napomáhá regeneraci poškozené pojivové tkáně a má protizánětlivé účinky. Je to ideální pomocník nejen při artróze, ale podporuje regeneraci kloubů po úrazech. Jeho účinky se projevují až po 6 týdnech užívání, takže to rozhodně nevzdávej ze startu.  

 

  • Kolagen – je taktéž látka tělu vlastní. Jde o bílkovinu, ze které se skládá velká část našeho těla – klouby, vazy, šlachy, chrupavky, kosti i kůže. Proto je oblíbenou složkou doplňků určených k výživě kloubů. Existuje 27 typů kolagenu, ale v kloubních výživách hledej nejčastěji želatinu (denaturovaný kolagen) nebo kolagenní hydrolyzát (denaturovaný kolagen rozštěpený na peptidy). Produkce kolagenu začíná klesat po 25. roku života a po 40 je jeho úbytek rapidní. Proto se vyplatí jeho množství doplňovat. Bonusem užívání kolagenu jsou nejen zdravější klouby, ale i kvalitnější vlasy, nehty a pokožka.

 

  • Chondroitin – neboli chondroitin sulfát je přirozenou součástí chrupavky a má podobné účinky jako glukosamin – váže na sebe vodu a zvyšuje elasticitu chrupavky. Při dlouhodobém užívání ulevuje od bolesti kloubů a zajišťuje jejich dostatečnou výživu.

 

  • MSM – neboli methylsulfonylmethan je organická sloučenina síry, která se obdobně jako ostatní zmíněné látky vyskytuje přirozeně v lidském těle. Podílí se na tvorbě kostí a pojivových tkání, umožňuje syntézu kolagenu, a tím pádem regeneraci chrupavky. Navíc má analgetické a protizánětlivé účinky. Tlumí bolestivost a otoky kloubů.

 

  • Vitamin C – krom jeho známých účinků na zdraví přispívá vitamín C také k tvorbě kolagenu. Proto ho najdeš ve složení komplexních kloubních výživ.

 

Jak se starat o klouby?

Správná péče o klouby neznamená, že si pořídíš nejlepší kloubní výživu a máš vyřešeno. Kompletní a preventivní péče o klouby zahrnuje také pravidelný pohyb, protože díky němu dochází k zatěžování kloubu a produkci synoviální tekutiny, která klouby promazává a vyživuje. Současně je potřeba pohlídat si i zdravou životosprávu, protože nadváha tvým kolenům rozhodně neulevuje. A do jídelníčku můžeš zařadit i potraviny, které mají na pohybový aparát přímo blahodárné účinky.

Jídelníček pro zdravá kolena

Obecně řečeno – nejlepší je vyvážená a zdravá strava s minimem smažených a průmyslově zpracovaných potravin. Podle některých studií na zdraví kloubů obzvláště dobře působí určité potraviny a koření:

  • Třešně – čerstvé třešně a třešňová šťáva pomáhají potlačit zánět a podle některých studií zamezují i vzniku dny. Podobně působí i borůvky, ostružiny a granátová jablka.
  • Červené papriky – jsou plné vitaminu C, který pomáhá tělu vytvářet kolagen. A to chceš.
  • Rybí olej – obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin, které působí protizánětlivě. A vitamin D, který pomáhá udržovat zdravé kosti. -       Vlašské ořechy – mají vysoký obsah protizánětlivých látek včetně omega-3 mastných kyselin. Pozor však na vysoký obsah kalorií, stačí hrstka denně!
  • Kurkuma – je bohatá na látku zvanou kurkumin. Pomáhá zmírňovat bolesti kloubů a údajně působí obdobně jako ibuprofen. Příznivě působí na klouby i zázvor.

Existují také potraviny, které se třeba v případě artrózy a zánětu kloubů nedoporučují jíst. Patří sem cukr, bílá mouka, bílá rýže, těstoviny a kukuřičný olej. Neprospívá ti také nadbytečné množství soli a konzervantů a také alkohol i tabák.