Nepřestávej se hýbat!

Jak přidat pohyb do pracovního dne?

Máš sedavé zaměstnání a přemýšlíš, jak nacpat trochu toho pohybu do svých všedních dnů? Od rána do pozdního odpoledne sedíš před monitorem na kolečkové židli a večer už nemáš sílu a chuť na cvičení? Poradíme ti, jak se alespoň trochu hýbat během pracovního dne. 

Proč je vůbec pohyb důležitý?

Pokud budeš aktivní, tvé tělo bude zdravější – to není žádné tajemství. Možná si říkáš, že na sobě nic špatného zatím nepozoruješ, ale nedostatky se projeví až s věkem. Špatné držení těla, vysoký krevní tlak a vysoká míra stresu mohou postupně způsobovat vážné a dlouhodobé problémy. Přitom stačí, aby ses každý den trochu hýbal. Pohyb uvolní stres a udrží tvé tělo déle zdravé. Pojď se s námi podívat na to, jak můžeš míru pohybu ve svém dni zvýšit. 

Proměň dojíždění ve cvičení

Mnoho z nás jezdí do práce autem, autobusem nebo tramvají, přestože zaměstnání nemáme zas tak daleko. V dnešní hektické době máš možná problém s tím, najít si čas na cvičení po práci, tak proč k němu nevyužít už cestu tam? Autobus či auto vyměň za kolo, případně můžeš do práce doběhnout! Svůj den tak nastartuješ pořádnou dávkou pohybu a věř nám, že tě to pořádně nakopne. 

Stát!

Trávíš celý den sezením na židli? Pak bys měl vědět, že tvoje svaly a klouby tuhnou a jsou pak mnohem náchylnější na různá zranění. Studie prokázaly, že negativní efekty sezení se projevují zhruba po 20 minutách, takže pokud si každých 20 minut na chvíli stoupneš, prokážeš tím svému tělu skvělou službu. Navíc si u toho trochu odpočine tvůj mozek a celkově se probereš k další práci.

Vezmi to po schodech

Nejjednodušší formou pohybu v práci je nepochybně chůze po schodech. Máš meeting v zasedačce, která je o čtyři poschodí výš? Běž po schodech! Co si budeme povídat, kolikrát je to i rychlejší než čekat na výtah. S tímhle cvičením si můžeš i trošku pohrát: vyběhni schody sprintem, šlapej na každý druhý, zvedej vysoko kolena, ... Schválně, kolik alternativ chůze vymyslíš! Konec výtahům!

Schůze za chůze

Máš s někým z kanclu schůzi, ke které nutně nepotřebuješ počítač a projektor? Co takhle vyrazit probrat pracovní záležitosti ven! Tyhle chodící schůze můžete ve firmě zavést jako zpestření. Jednak je to pro zaměstnance zdravé a především také uvolníte místo v přeplněných zasedačkách. Určitě to vyzkoušej! 

Obědová pauza = čas na cvičení

Hodina je dost dlouhá doba, tak proč z ní nevytěžit maximum? Jdi si třeba na chvíli zaběhat, klidně i po zmiňovaných schodech. Pokud z obědového cvičení uděláš akci pro celý tým, je to jen další krok k tomu, jak udržet zaměstnance zdravé a fit. Samozřejmě ne všechny firmy jsou vybaveny sprchou a šatnou. Pokud nechceš po zbytek dne sedět u počítače v mokrém tričku, dej si nějaké lehčí cvičení, třeba jógu. I malé protažení nebo procházka se počítají! 

Sedavé zaměstnání není důvodem k tomu, abys 8 nebo více hodin v kuse opravdu seděl. Využij i té nejmenší příležitosti k troše protažení nebo si jen na chvilku stoupni. Uvidíš, že ti tvoje tělo jedině poděkuje.