Jsou čia (chia) semínka opravdu zdravá?

Jsou čia (chia) semínka opravdu zdravá?

Ať už jim říkáš čia nebo chia, jedno se jim nedá vzít. V posledních letech je tato superpotravina čím dál populárnější. Přidávají se do cereálií, pečiva, pudinků, tyčinek i nápojů a diskutuje se o jejich účincích na hubnutí. Obsahují 5x více vápníku než mléko a 3x více železa než špenát. Ještěže o nich nevěděl Pepek námořník. V článku ti prozradíme další důvody, proč bys je měl zařadit do svého fitness jídelníčku nastálo.

Chia semínka jsou plodem byliny šalvěje hispánské rostoucí nejčastěji v Mexiku a Střední Americe. Jejích léčivých účinků na fyzické i psychické zdraví si údajně všimli už staří Aztékové a Mayové. Chia je starověké mayské slovo pro sílu. Asi právem se proto označují za superpotravinu – obsahují dobře vstřebatelné minerály, vitaminy, antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny. Pozoruhodné je množství vápníku, oproti mléku je ho v chia semínkách až 5x více. Železa mají dokonce 3x více než špenát.

Nutriční hodnoty chia semínek

Semínka mají velmi málo kalorií, a přitom obrovské množství živin. Doporučená denní dávka je 20 gramů (přibližně 2 polévkové lžíce) a obsahuje:

Mimochodem, dvě lžíce pokryjí asi 17 % tvé denní potřeby vápníku, 12 % železa a 23 % hořčíku. Solidní, ne?

Jaké mají chia semínka účinky?

Co se týká chuti, nebudeme si nic nalhávat. Semínka nemají žádnou specifickou příchuť a v jídle si jich všimneš spíše díky konzistenci. Je v nich však velké množství prospěšných omega-3 mastných kyselin (více než v lososovi) a působí příznivě na tvůj mozek, nervy i cévy.

Současně mají pozitivní vliv i na hubnutí, a to díky vyššímu obsahu rozpustné vlákniny, která má schopnost vázat na sebe v žaludku vodu, a navodit tak pocit sytosti i na několik hodin. Semínka totiž dokáží vstřebat 10—12x tolik tekutiny, co sama váží. Díky tomu jsou super potravinou pro sportovce, protože pomáhají lépe hospodařit s tekutinami v těle.

Zpomalují proces trávení polysacharidů, a tak pomáhají stabilizovat hladinu krevního cukru. Jsou zdrojem i velmi kvalitního proteinu, který je důležitý pro růst svalové hmoty, což ocení zvláště vegani či osoby, které nejedí živočišné produkty. A pro svůj vysoký obsah vápníku, fosforu a manganu působí preventivně proti osteoporóze a jsou velmi dobrým kamarádem všech, kteří mají potíže s kostmi.

… není toho málo, že?

Léčivé účinky chia semínek

Pozitivních vlivů na zdraví je tolik, že si superpotravinu posledních let vzaly do hledáčku i výzkumné lékařské týmy a zkoumaly léčivé účinky chia semínek. Ukázalo se, že tato semínka pomáhají snižovat hladinu zánětlivých markerů v krvi a potlačují vznik chronického zánětu. Snižují vysoký krevní tlak, stabilizují hladinu cukru v krvi a pomáhají předcházet srdečním chorobám.

Nežádoucích účinků je oproti tomu celkem pomálu. Pozor by sis měl dát, pokud trpíš nižším tlakem, protože semínka tlak ještě snižují. Mají povzbuzující efekt, takže je rozhodně vhodnější dát si je k snídani než k večeři. A pozor, u některých osob mohou vyvolat alergie.

Jak chia semínka zařadit do jídelníčku?

Díky své nevýrazné chuti je zařazení chia semínek do fitness jídelníčku úplně snadné, můžeš je totiž přidat do čehokoliv. Jsou vhodná pro celiaky i diabetiky a na rozdíl od lněných semínek je nemusíš pro lepší stravitelnost mlít. Dají se konzumovat i syrová, ale příjemněji se ti budou polykat namočená do vody či rostlinného mléka (na 30 minut přibližně v poměru 1:10). Můžeš je přimíchat do snídaňových směsí, cereálií nebo smoothies. Jsou skvělým základem chia kaší, chia palačinek, chia pudinků a dezertů.

TIP: Protože dobře absorbují vodu, mohou sloužit i k zahuštění omáček či jako náhrada vajec v receptech.